Magazín pre fanúšikov vozidiel Tesla
Nehody autonómnych vozidiel sú veľmi sledovanou témou. Britská agentúra sa rozhodla pozrieť na zúbok autonómnym technológiám a zistiť, prečo k nehodám vlastne dochádza
Nehody vozidiel s autonómnymi technológiami sú veľmi vďačnou témou pre verejnosť aj médiá. Svoje o tom vie aj u Tesly, ktorá dlhodobo bojuje s veľkým záujmom médií o akúkoľvek nehodu ich vozidla. Mnohí spoločnosti vyčítajú, že jej systém Autopilot nie je taký bezpečný, ako Tesla tvrdí, čo automobilka samozrejme popiera.
Autopilot nie je autopilot
Ako referuje portál Teslafan.cz spoločnosť Thatcham Research, ktorá pracuje pre Asociáciu britských poisťovateľov, sa rozhodla zistiť, ako je to s nehodami v skutočnosti. Výskumníci došli k záveru, že automobiloví výrobcovia, ako je Tesla, musia jasnejšie a konkrétnejšie objasňovať koncovému užívateľovi rozdiely medzi podpornými autonómnymi systémami, ktoré vodiči iba pomáhajú a plne autonómnymi systémami, aké vo svojich vozidlách používa napríklad spoločnosť Waymo. Podľa spoločnosti názvy typu Autopilot vyvolávajú dojem, že vozidlá sú schopné autonómnej jazdy bez nutnosti pozornosti či zásahov vodiča.
Autopilot na skúšobnej dráhe
Spoločnosť sa rozhodla otestovať schopnosti systému Autopilot na svojej skúšobnej dráhe, kedy v prvom teste vytvorila podmienky pomaly sa spomaľujúceho vozidla pred vozidlom s aktivovaným asistentom riadenia. Túto skúšku testovaný Model S obstál bez úhony, problém však nastal v druhom teste. Ten spočíval v jazde za vozidlom, ktoré sa náhle vyhýbal prekážke pred sebou a pred Teslou sa tak razom objavila tá prekážka v podobe stojaceho automobilu. Naň už vozidlo nebolo schopné zareagovať a Tesla do nafukovacej makety narazila v plnej rýchlosti.
Podporné asistenčné systémy
Tesla využíva na orientáciu celkom 8 kamier, 12 ultrazvukových senzorov a tiež radar na detekciu objektov pred vozidlom. Autonómny systém vozidiel Tesla využíva kombináciu bezpečnostných prvkov Traffic-Aware Cruise Control a Autosteer. Prvý menovaný umožňuje vodičovi nastaviť požadovanú rýchlosť a viesť ho v pruhu, rovnako ako dodržiavať vzdialenosť od vozidiel pred sebou. Autosteer dokáže čítať dopravné značky a značenie na vozovke a na základe týchto informácií prispôsobovať jazdu automobilu.
Väčšina nehôd vozidiel Tesla tak vzniká predovšetkým z nízkej pozornosti vodičov, ktorí precenia schopnosti týchto dvoch asistentov riadenia vozidla av domnení, že automobil všetko zvládne za nich, sa potom môžu dostať do veľmi nepríjemných situácií, ktoré môžu skončiť aj tragicky. Na to napokon upozorňuje aj sama Tesla, ktorá o TACC (Traffic-Aware Cruise Control) píše:
„Traffic-Aware Cruise Control nevylučuje potrebu sledovať cestu pred vozidlom a manuálne vozidlo ovládať v prípade potreby. Je povinnosti vodiča zostať v pohotovosti a mať vždy kontrolu nad vozidlom. Ak tak neurobí, môže byť následkom vážne zranenie alebo smrť.“
Teslá sa bránia aj zlepšuje
Teslá na test spoločnosti Thatcham Research zareagovali správou, že by ku kolízii nedošlo, ak by vodič správne používal systém Autopilot. Kalifornský výrobca elektromobilov ďalej dodal, že väčšina používateľov vozidiel Tesla chápe, že je ich pozornosť aj v prípade zapnutého systému Autopilot nevyhnutná.

Aj napriek tomu sa automobilka snaží bezpečnosť svojich vozidiel neustále zlepšovať. Posledná aktualizácia systému Autopilot v8.1 (2018.21.9) priniesla asertívnejší varovný systém, ktorý dokonca niektorí vodiči označili za až príliš rušivý. Musk sľúbil, že sa spoločnosť pokúsi nájsť optimálnu rovnováhu medzi bezpečnosťou a pohodlím vodičov. V auguste tohto roku sa navyše môžeme tešiť na softvérovú verziu 9, ktorá by mala priniesť aj niektoré prvé funkcie plne autonómnej jazdy vozového parku spoločnosti Tesla.