spot_img

Prečo sú plastové okná obľúbenejšie ako drevené?

Dom s drevenými oknami spozorujete už z diaľky. Má svojský štýl, je elegantný a spája sa nám s rustikálnym alebo vidieckym štýlom. Majiteľ drevených okien má však na pleciach jednu starosť navyše. Okná nestačí len umývať, ale je potrebné sa patrične postarať aj o ich drevený rám. Preto väčšina domácností uprednostňuje takmer bezúdržbové plastové okná, ktoré sa tiež dajú zaobstarať v dekore dreva.

Drevené okná sú štýlové, len ak sú zdravé

Kto zmýšľa ekologicky, určite uprednostní drevo pred plastom. Drevo je prírodný materiál, ktorý sa využíva pri stavbe domu tisíce rokov, tak prečo si ho neponechať aj na oknách? Má špecifický dizajn, vôňu a štruktúru a pri dobrej starostlivosti nás prežije. Áno, je tu však háčik. Ak chceme, aby naše drevené okná celé roky vhodne tesnili a časom sa nerozpadli, mali by sme im dopriať pravidelné wellness služby. 

Drevené okná treba z času na čas obrúsiť a natrieť, čím sa opatria nielen proti škodcom, ale aj vlhkosti či iným vplyvom okolia. Vieme, že na okná bežne dopadajú agresívne slnečné lúče, prší na ne, bojujú so zmenami počasia. To sa na prírodnom materiáli ako drevo časom podpíše. 

Starostlivosť je teda náročná, ale náročnému majiteľovi domu neprekáža, ak si drevené okná kúpil alebo ponechal na dome tie pôvodné, pretože mu išlo o zachovanie jedinečného vzhľadu stavby.

Dokonalé izolačné vlastnosti a dizajn plastových okien presvedčí aj vás

Hoci v dnešnej dobe prihliadame na to, z akých materiálov sú vyrobené veci okolo nás, v prípade nákupu okien by sme mali radšej uprednostniť materiály s dlhou životnosťou. Nie je však okno ako okno. Lacné plastové okná môžete naozaj meniť každých desať rokov, čím sa postaráte o ďalšiu várku plastu pre naše životné prostredie. 

Ak si pri rekonštrukcii alebo v prípade novostavby zvolíte kvalitné plastové okná, môžete sa tešiť na dokonalú tepelnú i zvukovú izoláciu. Kvalitný plast rokmi nestratí pôvodnú farbu a je veľmi ľahko udržiavateľný. 

zdroj: https://www.ekoprofil.sk/plastove-okna/ 

Manipulácia s plastovými oknami je takisto jednoduchá. Máme možnosť vybrať si typ izolačného skla, typ rámu, spôsob otvárania okna, vetrania, rovnako ako aj kovanie či iné doplnky k oknám, ako sú parapety, sieťky proti hmyzu, rolety alebo žalúzie, a to všetko v ladiacej farbe alebo dekore.

Plastové okná môžu takisto darovať domovu špecifické črty. Stačí si vybrať niektorý z dekorov dreva a okno môže byť na nerozoznanie od toho dreveného. Pri pravidelnom vetraní sa určite nemusíme obávať vzniku plesní či orosených okien. Hoci plast je umelý materiál, plastové okná splnia všetky kritériá umožňujúce zdravé a ekonomické bývanie. Veď vďaka nim môžeme ušetriť na vykurovaní. V prípade pasívnych domov sú plastové okná najbežnejším riešením. 

Nechajte sa zviesť ich dizajnom a vlastnosťami aj vy a prezrite si celú ponuku na www.ekoprofil.sk

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články