spot_img

Ako vybrať správnu prilbu na motorku?

Integrálna prilba, vyklápacia prilba, závodná prilba, modulárna prilba, enduro prilba. Svet heliem na motorky je pestrý, a to sme len pri základných typoch. Pri výbere správnej prilby na motorku je namieste zohľadniť tiež správnu veľkosť, dizajn, materiál, funkcionalitu či ďalšiu výbavu. Ako sa v tomto labyrinte nestratiť? Pripravili sme pre vás niekoľko základných tipov, na čo si dať pozor pri kúpe prilby na motorku. 

Začnite výberom typu prilby 

Je pre mňa lepšia integrálna prilba na motorku alebo vyklápacia prilba na motorku? Alebo by som mal dať prednosť modulárnej? Najmä ak ste vo svete motošportu nováčikom, môžete mať problém s rozhodovaním. Každý typ prilby na motorku má svoje výhody a nedostatky. Pri výbere sú hlavnými kritériami bezpečnosť a pohodlie. 

Pomerne univerzálnym riešením, ktoré prinesie skvelú funkcionalitu, bezpečnosť i pohodlie, je integrálna prilba na motorku. Je vhodná na väčšinu štýlov jazdy a na trhu nájdete široký cenový rozptyl vhodný pre každý rozpočet. 

Vyklápacia prilba patrí tiež medzi univerzálnejších hráčov, množstvo jazdcov siahne po nej najmä pre jej pohodlie počas dlhých jázd. V prípade však, že sa venujete motokrosu, potom zvoľte po špeciálnej enduro prilbe na motorku. 

Čo ovplyvní materiál, z ktorého je prilba na motorku vyrobená

Materiál prilby na motorku ovplyvňuje najmä úroveň jej bezpečnosti a celkovú hmotnosť. Samozrejme, tento faktor sa odzrkadlí aj v samotnej cene. Ak hľadáte prilbu, ktorá je hlavne cenovo dostupná a aj trochu bezpečná, siahnite po polykarbonáte. Naopak, ak je pri výbere prilby na motorku prvoradá bezpečnosť a radi si za ňu zaplatíte, karbonát je pre vás správnou voľbou.  

Aby prilba na motorku chránila, potrebujete správnu veľkosť 

Ak má prilba na motorku plniť ochrannú funkciu správne, musíte si zvoliť aj správnu veľkosť. Ako? Je to pomerne jednoduché, zoberte si krajčírsky meter a odmerajte obvod hlavy tesne nad obočím a ponad uši. 

Obvod však nie je jediný faktor, ktorý rozhoduje, či vám bude helma sedieť. Svoju úlohu v tom hrá tiež tvar hlavy, preto je priblu najlepšie vyskúšať naživo. To, že vám prilba na motorku sedí správne sa prejaví tak, že vás hlava iba mierne omína po obvode hlavy okrem čela, to sa však prispôsobí. A naopak, ak vás prilba tlačí na čele, je malá.  

zdroj: https://www.eshopstyx.sk/eshop/x-lite-prilba-x-903-airborne-n-com-010/p-4406289.xhtml 

Prilba na motorku a jej výbava 

Interkom, šilt, UV filter, ventilácia, Anti-Fog, teda protizahmlievacia funkcia. Aj takéto funkcie môžu mať ochrana hlavy, či už na modulárnej prilbe na motorke, alebo integrálnej. Záleží od vás, ktorú z funkcií využijete a skvalitní vám zážitok z jazdy. A tiež od vášho rozpočtu. 

Minimálnou požiadavkou na kvalitnú prilbu na motorku by mala byť spoľahlivá ventilácia. Plusom tiež je, keď plexisklo na helme disponuje UV filtrom. Pri jazde vo dvojici či skupine tiež s komunikáciou a plynulosťou jazdy výrazne pomôže interkom.  

Hľadáte bezpečnú ochranu hlavy na motorku? Integrálne, vyklápacie aj enduro prilby na motorky nájdete v špecializovanom obchode Styx

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články