spot_img

Dôvodom vzniku bol priestor pre viac staníc. Aké výhody prináša DAB/DAB+ rádio?

Čoraz častejšie sa pri rádiách či vysielaní objavuje skratka DAB+, prípadne DAB. Písmená v originále označujú slová „Digital Audio Broadcasting“, teda digitálne vysielanie zvuku. Ide o riešenie, ktoré postupne nahrádza – niekde dokonca už úplne nahradilo – štandardné FM a AM rádiové vysielanie. 

Na našom území sme prvé DAB vysielanie mohli počuť v roku 2015, keď z Kamzíka svoj digitálny signál šírili rozhlasové stanice RTVS. Aký je však rozdiel medzi DAB/DAB+ a FM vysielaním? Aké výhody nový spôsob šírenia signálu prináša a aké zariadenie potrebuje poslucháč na jeho príjem? 

Čím sa líši DAB/DAB+ a FM vysielanie

Vysielanie rádií prostredníctvom FM je limitované na nie príliš široký interval frekvencií, konkrétne od 87,9 MHz do 107,6 MHz. Bolo teda iba otázkou času, kedy sa všetky frekvencie vyčerpajú a vznik nových rádií bude obmedzený. Riešením tohto problému je vznik DAB/DAB+ vysielania. Ten operuje v intervale 174 – 240 MHz, takže prináša dostatok priestoru pre novovznikajúce rozhlasové stanice. 

A čo kvalita zvuku? DAB/DAB+ vysielanie zvyčajne ponúka bitrate 96 až 128 kilobitov, čo je bežná kvalita zvuku pri počúvaní Spotify. Pre porovnanie, FM rádio môže v ideálnych podmienkach dosiahnuť bitrate až 300 kilobitov. Naraziť však na ideálne podmienky sa podarí len výnimočne, signál je prakticky vždy viac či menej rušený kopcami, stromami alebo stenami budovy. 

Čím DAB/DAB+ rádia potešia poslucháčov 

Vďaka tomu, že DAB/DAB+ rádiá používajú digitálny signál, pri jeho prijatí sa nemusíte obávať žiadneho praskania, pukania či šumu ako pri FM vysielaní. Zvuk je vždy rovnako kvalitný. Navyše, na jeho prijímanie nepotrebujete ani internet, DAB/DAB+ signál sa prenáša prostredníctvom mobilnej dátovej siete. 

Ďalšou výhodou DAB/DAB+ rádií je, že dokážu poslucháča informovať na displeji prijímača o mene interpreta, názve pesničky a pri DAB+ vysielaní môžu priložiť tiež obrázok z albumu. 

Plusom je aj ponuka nových frekvencií, vďaka čomu má používateľ alebo bude mať väčší výber z rádio staníc či ich rôznych programových variácií. Tiež platí, že pri počúvaní DAB/DAB+ rádia sa môžete na Slovensku spoľahnúť na lepšie pokrytie signálom ako v prípade FM vysielania. 

zdroj: https://www.carneo.sk/radia/carneo-ir700–internetove-radio–dab-fm–bt–black/ 

Čo potrebujete na prijímanie DAB/DAB+ signálu

Istotne vám napadá, či na prijímanie DAB/DAB+ signálu potrebujete i nové zariadenie. Bežné FM rádiá nedokážu prijať digitálny signál zvuku, preto je potrebné zakúpiť si DAB/DAB+ rádio. Do áut ich už ich mnoho výrobcov montuje v základnej výbave. A čo cena? Suma za DAB/DAB+ rádio sa v zásade nelíši za štandardné FM rádio. Navyše, niektoré modely DAB/DAB+ rádií disponujú tiež možnosťou počúvania aj štandardných FM rádio staníc. 

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články