spot_img

Správna starostlivosť o vaše koberce predĺži ich životnosť

Koberec je luxusný a útulný, ale ako každý iný typ podlahy si vyžaduje pravidelnú starostlivosť a údržbu, aby vyzeral ako nový. Správna rutinná starostlivosti môže predĺžiť životnosť vášho koberca a pomôcť zachovať jeho krásu.

Pozor na špinu

Špina je ako tisíce malých čepelí, ktoré režú vlákna koberca. Keď prechádzate po špinavom koberci, obrusujete ostré čiastočky nečistôt o priadzu, čím sa vo vláknach vytvárajú drobné zárezy. Keď špina poškriabe vlákna, zmatní lesk, a preto sa miesta s vysokou návštevnosťou zdajú byť matnejšie ako zvyšok koberca. V priebehu času sa brúsnou špinou opotrebúvajú aj vlákna, čím sa zmatnia a ľahšie sa zafarbia.

Vysávajte často

Aby ste ochránili svoj koberec, povysávajte vstupné priestory a miesta s vysokou premávkou dvakrát týždenne a zvyšok kobercov aspoň raz týždenne.

Vysávajte správnou rýchlosťou

Vysávajte dostatočne pomaly, aby ste dostali von čo najviac nečistôt. Urobte jeden rýchly prechod cez oblasti s nízkou premávkou a dva pomalé prechody cez oblasti s vysokou premávkou. Dva pomalé prechody odstraňujú nečistoty v zemi účinnejšie ako niekoľko rýchlych prechodov.

Používajte rohože

Aby ste zabránili vniknutiu nečistôt z vonku do koberca používajte podložky. Rohože s hrubou textúrou umiestnené pred vašimi dverami odstránia nečistoty a uľahčia vám čistenie kobercov. Rohože absorbujú vodu a zabraňujú jej vniknutiu na koberec, čím je chránená aj vaša podlahová krytina.

Spolu s rohožami a kobercami zvážte použitie žalúzií alebo závesov na ochranu oblastí vystavených slnečnému žiareniu. UV žiarenie poškodzuje váš koberec. V priebehu času môžu slnečné lúče spôsobiť nepekné sfarbenie. Zatiahnutie žalúzií alebo závesov v týchto oblastiach môže pomôcť udržať váš koberec žiarivý a svieži.

Nechajte si každý rok profesionálne vyčistiť koberec

Dajte si záležať na tom, aby ste si dali koberce profesionálne vyčistiť každých 12-18 mesiacov. Extrakcia horúcou vodou, tiež známa ako „čistenie parou“, je preferovanou metódou.

So správnou starostlivosťou a údržbou môžete udržať váš koberec ako nový po celé roky. Buďte svedomitý pri čistení rozliatych látok, pravidelne vysávajte a nechajte si raz ročne profesionálne vyčistiť koberec. Táto starostlivosť môže výrazne predĺžiť životnosť kobercov vo vašej domácnosti.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články