spot_img

​​Základné tipy na údržbu pre majiteľa svojho prvého auta

Vlastniť auto si okrem dobrého pocitu vyžaduje, aby ste ho neustále udržiavali v tom najlepšom stave. Inak sa ľahko môže stať, že skončíte uviaznutí na okraji cesty len preto, že ste prehliadli jeden z problémov. Aby sme vám starostlivosť o vaše vozidlo uľahčili, najmä ak ste vlastníkom auta prvýkrát, tu je niekoľko tipov na starostlivosť o auto, ktoré vám pomôžu udržiavať vášho tátoša v špičkovom stave. Tak môžete zostať v bezpečí a zároveň ochrániť vaše auto pred poškodením alebo znížením jeho životnosti.

Pre tých, ktorí nechcú ako majitelia svojho auta nič zanedbať, odporúčame nasledujúce tipy na údržbu auta pre začiatočníkov.

Pozrite si návod na obsluhu

Prvým a najdôležitejším vodidlom, ktoré vám bude veľkou pomocou pri starostlivosti o vaše auto, je samotná používateľská príručka. Nájdete v nej podrobné, všetky potrebné informácie o vašom vozidle. Príručku majte vždy v aute. Budete prekvapení, keď zistíte, že mnohé z problémov, ktorým čelíte, napríklad výmena defektu pneumatiky, odomykanie zamknutých dverí alebo dokonca inštalácia detskej sedačky, možno vyriešiť práve podľa návodu na obsluhu. S príručkou k autu zvládne údržbu auta aj žena.

Kontrolujte tlak v pneumatikách

Pneumatiky sú jedným zo základných komponentov, ktoré udržujú vaše auto mobilné. Ak je v pneumatikách dlhšiu dobu nesprávny tlak, môže to znížiť ich životnosť. Často to spôsobí tiež predčasné opotrebovanie alebo dokonca prasknutie pneumatík. Preto je dôležité, aby bolo v pneumatikách odporúčané množstvo vzduchu. V dnešnej dobe si môžete tlak v pneumatikách skontrolovať sami, pomocou jednoduchých a lacných zariadení.

Udržujte motor čistý

Motor je srdcom vášho auta a treba sa oň dokonale starať. Aby ste ho udržali čistý zvnútra, môžete tak urobiť napríklad pomocou čistého paliva. Ale nezabúdajte ani na vyčistenie zvonka. Netesnosti, prach a úlomky prítomné na povrchu môžu spôsobiť aj závažnejšie poškodenie motora. Preto použite jednoduché čističe motorov na utieranie akéhokoľvek odpadu a nečistôt.

Výstražné svetlá

Jednou z prvých vecí, ktoré sa musíte po zakúpení auta naučiť, je vyriešiť rébus, ktorá kontrolka na prístrojovej doske čo znamená. Vozidlo je dodávané so vstavanými senzormi, ktoré indikujú, ak niečo v aute nie je v poriadku. Ukážu vám napríklad nedostatok paliva, upozornenia na tlak v pneumatikách, prehriaty motor atď.

Tieto zdanlivo nenápadné kontrolky vám pomôžu vyhnúť sa mnohým nepríjemným situáciám a nehodám. Mali by ste tiež vedieť, či varovné signály vášho auta fungujú správne alebo nie, aby ste ich mohli čo najskôr nechať opraviť v autoservise.

Čo signalizuje kontrolka oleja?

Výstražný indikátor oleja nesignalizuje iba jednu konkrétnu vec. Môže začať blikať z rôznych dôvodov. Ak sa rozsvieti kontrolka oleja, môže to znamenať nízku hladinu oleja, že olej nepreteká efektívne, došlo k upchatiu, alebo k peneniu. Keď spozorujete blikanie tejto kontrolky, snažte sa motor čo najskôr vypnúť. Ak budete pokračovať v jazde, môže dôjsť k vážnemu poškodeniu auta.

Udržujte interiér čistý

Na to, aby ste udržiavali svoje vozidlo v úhľadnom stave nie je nutné, aby ste míňali peniaze na umývanie auta každý deň. Často stačí použiť jednoduchý vysávač na udržanie interiéru bez prachu. Okrem toho je v súčasnosti na trhu nespočetné množstvo čistiacich prostriedkov, ktoré môžete nosiť v kufri auta a v prípade potreby ihneď použiť. So správnou čistiacou výbavou dokážete vyčistiť také miesta ako vetracie otvory, miesto pod volantom, základňa radiacej páky a podobne.

Správna spotreba paliva vám šetrí financie

Je verejným tajomstvom, že pravidelná údržba auta vám pomôže udržať primeraný počet najazdených kilometrov. Udržiavanie spotreby paliva je tiež výhodné pre vaše vrecko. Tu je niekoľko všeobecných tipov na údržbu auta, ktoré vám pomôžu dosiahnuť požadovaný výsledok z hľadiska spotreby paliva a počtu najazdených kilometrov:

Dodržiavajte primeranú rýchlosť

Nepretržité kolísanie rýchlosti a neuvážená jazda si vyberajú obrovskú daň na najazdených kilometroch vášho auta. Z dlhodobého hľadiska to tiež znižuje životnosť motora vášho auta. To bude mať za následok, že vaše auto nebude jazdiť hladko alebo skončí veľmi rýchlo v autoservise.

Nezaťažujte svoje auto ťažkými váhami

Nepoužívajte svoje auto často na premiestňovanie ťažkých predmetov. Pamätajte, čím väčšia hmotnosť, tým menší počet najazdených kilometrov. Ak teda vlastníte firmu, ktorá od vás vyžaduje každodenné premiestňovanie ťažkých predmetov, zvážte kúpu vhodného vozidla na tento účel.

Voskovanie a umývanie

Pravidelné umývanie auta a voskovanie pomáha chrániť lak auta pred korozívnou soľou, hmyzom, vtáčím trusom aj cestnou špinou. Nezanedbajte ani takéto detaily.

Pravidelné servisné plány berte vážne

Je dôležité dodržiavať odporúčania v príručke majiteľa týkajúce sa intervalov výmeny oleja a hlavných servisných prác, ako je výmena rozvodového remeňa. Opravu väčších záležitostí nechajte na kvalitný autoservis, no ak si trúfate, niektoré jednoduché veci si môžete opraviť aj sami v garáži.

Tip: Viete, ktorá podlaha do garáže vám pomôže s údržbou auta?

Vždy počúvajte vaše brzdy

Brzdy sú nesmierne dôležitou súčasťou každého vozidla. Vždy by ste si mali byť vedomí toho, ako sa vaše brzdy správajú a ako znejú pri každej jazde. Zvuky bŕzd môžu indikovať potrebu údržby alebo nevyhnutnej opravy.

Skontrolujte brzdovú kvapalinu

Brzdová kvapalina auta pomáha plynule používať brzdy. Preto treba zabezpečiť, aby brzdová kvapalina nebola kontaminovaná a aby jej bolo v aute vždy dostatočné množstvo. Ak potrebujete pomoc s kontrolou množstva kvapaliny prítomnej v systéme alebo ju potrebujete vymeniť, pozrite si používateľskú príručku alebo kontaktujte odborníka.

Vymeňte vzduchový filter

Ak sa vám v poslednom čase zdá, že klimatizačný systém auta zapácha alebo nefunguje tak, ako má, možno budete musieť vymeniť vzduchový filter. Zabezpečíte tak nielen čisté prúdenie vzduchu, ale aj správne chladenie vo vnútri vášho auta. Presné kroky na výmenu vzduchového filtra nájdete opäť v používateľskej príručke alebo sa obráťte na dôveryhodného mechanika.

Drobné dôležitosti na každú cestu

Novým aj skúseným vodičom môže v prípade poruchy pomôcť cestovanie s krabicou potrebných a užitočných vecí ako:

  • Štartovacie káble
  • Kvapaliny špecifické pre vozidlo
  • Lievik
  • Baterka
  • Rukavice
  • Zdvihák pneumatík a kľúč na výmenu pneumatík

Každému majiteľovi auta sa tiež odporúča mať pri sebe núdzovú súpravu s položkami ako trvanlivé potraviny, voda, prikrývky a ďalšie dôležité drobnosti. Nikdy neviete, kedy vám v prípade poruchy, či inej nepríjemnej situácie na ceste môžu poslúžiť. Samozrejme, podľa zákona musíte pri sebe mať aj povinnú výbavu auta.

Kontrolujte stieracie lišty

Stierače nevydržia večne. Ak sú na oknách šmuhy alebo počujete škrípanie čepelí počas prevádzky systému, je čas na výmenu. Dbajte na to, aby boli produkty a náhradné diely kvalitné. Ide o veľmi dôležité opatrenie údržby vozidla, pretože ak sa ocitnete v búrke, stierače čelného skla vám zabezpečia to základné – viditeľnosť. Nikdy neviete, kedy ich budete potrebovať, preto ich často kontrolujte.

Vyberte si spoľahlivú poisťovaciu spoločnosť

Nákup poistenia auta vás finančne ochráni pred nepredvídanými udalosťami, ako sú nehody alebo škody. V takýchto situáciách potrebujete poisťovňu, ktorá bude rýchlo konať a situáciu preberie. Spoľahlivá poisťovňa vybaví poistnú udalosť rýchlejšie aj spravodlivo. Tu je niekoľko tipov, ako si vybrať spoľahlivú poisťovňu:

  • Vyberte si poisťovateľa s dobrými recenziami a hodnoteniami. Môžete si jednoducho online vyhľadať hodnotenia a recenzie konkrétnej poisťovne.

  • Hľadajte poisťovateľa, ktorý vám ponúka vhodné krytie. Pri poistných udalostiach je dôležité krytie vašej poistnej zmluvy na auto. Váš poisťovateľ bude môcť poskytnúť pomoc len vtedy, keď je konkrétna situácia pokrytá vo vašom poistnom dokumente.

  • Kvalita služieb. Svoju potenciálnu poisťovňu môžete ľahko posúdiť tak, že si prejdete ich webovú stránku aj vlastnosti danej poistky. Majú záujem pochopiť vaše potreby alebo len chcú, aby ste si niečo kúpili? Budete ako kupujúci plne informovaný o tom, čo poisťovňa ponúka? Sú vaše otázky úplne zodpovedané pred zakúpením poistky? Tieto jednoduché otázky vám pomôžu pri výbere vhodnej poisťovne na auto.

Prečo je dôležité vykonávať pravidelnú údržbu auta?

Pravidelná údržba auta je z hľadiska životnosti auta nielen výhodná, ale aj nevyhnutná. Aj ten najmenší detail môže zohrať zásadnú úlohu pri bezproblémovom fungovaní vozidla. Zanedbávať sa v tomto prípade naozaj neopláca, veď nie nadarmo sa hovorí, že auto je svojím spôsobom zbraňou v našich rukách. Používajme ho preto bezpečne pre seba aj pre druhých, nech sa náš čas strávený na cestách stáva maximálne príjemný a bez zbytočných zádrhov.

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články