spot_img

Tieto výživové doplnky používajte pred tréningom

Šport a dostatok potrebných živín, to k sebe neoddeliteľne patrí. Ľudia, ktorých šport baví na profesionálnej či amatérskej úrovni vedia, že na kvalitnej športovej výžive proste záleží. Vyznať sa v nej je dôležité a preto vám v tomto článku prinášame prehľad základných doplnkov, ktoré sa používajú  pred tréningom.

Či už ste profesionálny športovec alebo človek, ktorý proste rád cvičí, kvalitná športová výživavám môže pomôcť dosiahnuť lepší výkon. V prípade, že váš jedálniček nie je dokonalý a nie je vo vašich silách ho momentálne zlepšiť, k dosiahnutiu lepších výsledkov vám môžu pomôcť špeciálne výživové doplnky. Ktoré to sú?

Klasický proteín, takzvané predtréningovka, iontové nápoje, kreatín, BCAA alebo esenciálne aminokyseliny s rozvetveným reťazcom – všetky tieto veci vám môžu skutočne pomôcť zlepšiť tréning a majú vplyv aj na následnú regeneráciu.

Pozrime sa na tieto výživové doplnky bližšie:

  • Proteíny:

Bielkoviny sú jednou z najdôležitejších makroživín, bez ktorých nie sme schopní regenerovať alebo naberať svalovú hmotu. Dôležitú úlohu zohrávajú ale aj pri chudnutí, keď potrebujeme zvýšiť ich množstvo, aby sme ochránili svalovú hmotu pred rozpadom.

Pre správne fungovanie organizmu, by mal dospelý cvičiaci človek prijať približne 1,2-1,8 gramu bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti. Osoba, ktorá necvičí potrebuje približne o štvrtinu menej.

Väčšinou sa odporúča piť proteínový nápoj po tréningu. Je to kvôli anabolickému oknu počas ktorého dokáže telo vstrebať maximum živín. Ale prečo je dobré piť proteín aj pred tréningom? Ak si dáte proteínový kokteil približne 30-60 minút pred tréningom, môžete výrazne zlepšiť regeneráciu. V prípade, že trénujete nalačno, dať si proteínový kokteil pred tréningom môže výrazne znížiť spaľovanie svalov počas tréningu a urýchliť regeneráciu.[1] [2] 

  • Predtréningové doplnky:

Kickery, predtréningovky a stimulanty. Pod týmito slovami sa skrýva veľké množstvo predtréningových doplnkov, ktoré môžu zintenzívniť alebo zlepšiť váš tréning. S čím nám teda môžu pomôcť?

  • Zvyšujú sústredenie a koncentráciu
  • Dodávajú energiu a drive pri tréningu
  • Znižujú únavu
  • Zlepšujú zásobovanie svalov potrebnými živinami
  • Znižujú svalový katabolizmus a dodávajú telu vitamíny
  • Zlepšujú výkonnosť a svalovú vytrvalosť

Branched Chain Amino Acid [3] [4] alebo esenciálne aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. Telo si ich nedokáže vytvoriť samo a preto ich musíme telu dodávať prostredníctvom stravy alebo doplnkov stravy. Ideálne je užívať ich chvíľu pred tréningom alebo počas neho, pretože vtedy fungujú najlepšie.  Zlepšujú výkonnosť, znížujú únavu a zabraňujú rozpadu svalov. Okrem toho nám pomáhajú naštartovať rast novej svalovej hmoty.

  • Kreatín:

Kreatín je v tele prirodzene sa vyskytujúca látka produkovaná obličkami a pečeňou. Ukladá sa predovšetkým vo svaloch (približne 95 percent), zvyšok je v orgánoch. ATP, chemická zlúčenina prirodzene sa vyskytujúca v našom organizme, veľmi dôležitá pri uvoľňovaní okamžite využiteľnej energie, sa počas cvičenia z buniek rýchlo vyčerpá. To je dôvod, prečo musíme čakať na nové zásoby energie a podávanie kreatínu tento čas významne skracuje.

Okrem toho máme v tele len obmedzené množstvo kreatínu a cvičenie prirodzene vyčerpáva jeho zásoby. Ak ho teda užívame pred alebo po tréningu, zlepšuje našu regeneráciu, zvyšuje fyzickú silu, zlepšuje funkciu mozgu, čo je jednoducho prospešné pre všetkých cvičiacich.

  • Iontové nápoje:

Iontové nápoje alebo tiež elektrolyty či minerály zabezpečujú optimálne telesné funkcie a počas náročnej fyzickej aktivity dochádza k ich vyčerpaniu. Preto iontový nápoj slúži na doplnenie ich hladiny počas tréningu. Dopĺňajú tiež stratené ióny a tekutiny. Často obsahujú horčík, sodík, vápnik, draslík, vitamíny a ďalšie minerály. Tým podporujú výkonnosť a znižujú únavu. Ich najväčšie využitie je pravdepodobne pri vytrvalostných športoch, ako je beh, cyklistika alebo plávanie.

           

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články