spot_img

Vakcína proti Alzheimerovej chorobe vo forme nosového spreja mieri do klinických testov

V Spojených štátoch mieri do klinických testov nová vakcína proti Alzheimerovej chorobe. V prvej fáze ju vyskúša 16 dobrovoľníkov. Vakcína „núti“ imunitný systém očkovaného, ​​aby v mozgu „upratoval“ amyloidné plaky.

Novo vyvíjaná vakcína proti Alzheimerovej chorobe „núti“ imunitný systém očkovaného, ​​aby v mozgu „upratoval“ amyloidné plaky. Tie sú kľúčovým prejavom tejto Alzheimerovej choroby.

Ľudia sa dnes dožívajú úctyhodného veku. Má to ale svoje úskalia. V starobe číhajú zdravotné problémy, medzi inými aj demencie. Veľkú väčšinu demencií má na svedomí neslávne preslávená Alzheimerova choroba. Ide pritom o chorobu, ktorú je ťažké zachytiť v počiatočnej fáze a zároveň na ňu stále neexistuje uspokojivá liečba.

Pravidlá hry by výhľadovo mohla zmeniť účinná vakcína, ktorá by bránila rozvoju choroby. Prvé, hoci zatiaľ nesmelé pokusy sa už našťastie objavujú. Ak uspejú v klinických testoch, mohli by fungovať ako netoxická liečba a zároveň ako účinná prevencia.

Dvakrát do nosa
V americkej univerzitnej nemocnici Brigham and Women’s Hospital v Massachusetts aktuálne štartuje klinický test novej vakcíny proti Alzheimerovej chorobe, ktorá má formu nosového spreja. Ide o prvé kolo klinických testov, ktoré má overiť predovšetkým bezpečnosť vakcíny. Testu sa zúčastňuje 16 pacientov s Alzheimerom v ranej fáze. Všetci dobrovoľníci sú vo veku 60 až 85 rokov av celkovej dobrej kondícii. Pripravené sú pre nich dve dávky vakcíny s odstupom jedného týždňa.

Na prvý pohľad je zvláštne, že dokážeme vyvíjať vakcíny proti ochoreniu, ktorému doposiaľ plne nerozumieme a do ani vlastne detailu nevieme, ako presne vzniká. Vďačíme za to „náhodným“ objavom. V tomto prípade je vakcína založená na látke zvanej Protollin, ktorá sa inak už dlho používa ako podporná látka pre iné vakcíny. Vedci si všimli, že táto látka stimuluje imunitu do tej miery, že biele krvinky „upratujú“ v mozgu takzvané amyloidné plaky, ktoré predstavujú jeden z hlavných prejavov choroby.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články