spot_img

Fyzika ľudského tela: Lusknutie prstami je pohybom s najväčším zrýchlením, ktorého je ľudské telo schopné

Obyčajné lusknutie prstami je podľa bádateľov z technologického inštitútu v americkej Georgii skutočným zázrakom fyziky. Podľa ich merania ide o pohyb s najväčším zrýchlením, ktorého je ľudské telo schopné.

Ako iste dobre vedia priaznivci marvelovských filmov o superhrdinoch, lusknutie prstov môže byť mimoriadne mocné. Istý Thanos zničil polovicu života vo vesmíre práve lusknutím prstov. Výskumný tím technologického inštitútu v americkej Georgii však potvrdil, že lusknutie prstami je minimálne na možnosti ľudského tela naozaj výnimočné.

Podľa ich detailných meraní je lusknutie prstami pohybom s najväčším zrýchlením, ktorého je ľudské telo schopné. Maximálne rotačné zrýchlenie pri lusknutí prstami, ktoré sa bádateľom pomocou vysokorýchlostných kamier a senzorov podarilo namerať, bolo zhruba 1,6 milióna stupňov za sekundu na druhú. Maximálna rotačná rýchlosť lusknutia prstov zodpovedá 7 800 stupňom za sekundu.

Rýchlejšie ako baseball
Ťažko predstaviteľná hodnota je približne trikrát vyššia ako rýchlosť, akú sú schopní vyvinúť pri hode loptou profesionálni hráči baseballu. Bádatelia pozorovali, že typické lusknutie prstami trvá okolo siedmich milisekúnd. Je tým pádom viac ako 20-krát rýchlejšie ako priemerné žmurknutie oka. To zaberie viac ako 150 milisekúnd.

Tím Georgijskej techniky tiež zaujal odborné stanovisko k spomínanému deštruktívnemu lusknutiu superzloducha Thanosa. Táto scéna bádateľa očividne fascinovala a vyprovokovala ich experimentálnemu overeniu. Vedci dospeli k jednoznačnému záveru, podľa ktorého Thanos v skutočnosti nemohol lusknúť prstami v kovovej rukavici. Odporuje to totiž fyzikálnym zákonitostiam, predovšetkým s ohľadom na trenie, ktoré je na úspešné lusknutie potrebné.

Na prvý pohľad trochu úsmevný výskum môže mať svoje veľmi praktické využitie. Podľa bádateľov nájde uplatnenie napríklad pri vývoji kvalitnejších protetických pomôcok.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články