spot_img

RECENZIA od Abecedaprace.sk: Čomu sa prvý týždeň v novej práci vyhnúť

Nástup do novej práce je vždy stresujúcou záležitosťou. Nové prostredie, nové povinnosti a človek často nevie, čo si s tým všetkým má počať. Do toho sa tiež bojí, aby si hneď na začiatku neurobil hanbu. Na čo si na začiatku novej pracovnej pozície dať pozor, aby ste sa vyhli faux paus?

Nezahlťte sa

V začiatkoch novej práce budete mať množstvo nových povinností a vecí, ktoré ste nikdy predtým nerobili. Snažte sa preto si správne vybalansovať svoj rozvrh. Potrebujete mať dostatok času na to, naučiť sa, ako to v novej práci chodí a zvládnuť všetky svoje úlohy. Rozhodne nechcete, aby to vyzeralo tak, že už od začiatku svoje povinnosti nezvládate, alebo aby ste kvôli všetkým svojim povinnostiam zabudli na nejaké dôležité konanie. Radšej si toho na seba na začiatku naložte menej a až si budete trochu istí v kramflekoch, môžete pomaly pridávať.

Nevyhýbajte sa radám a pomôcť

Aj keby ste boli schopní ľavou zadnou zvládnuť všetky svoje úlohy a povinnosti, pokiaľ vám vaši kolegovia alebo nadriadení ponúknu radu alebo pomoc, využite ju. Pomôže to vašim vzťahom na pracovisku, a navyše sa dozviete niečo viac o tom, ako to v danej firme funguje a čo sa od vás očakáva. A kto vie, možno sa od nich naučíte aj spôsob, ako danú vec robiť ešte lepšie a efektívnejšie. Môžete iba získať.

Nespoliehajte sa len na svojho mentora

Pokiaľ ste na prvé dni na vašej novej pracovnej pozícii dostali mentora, je to úžasné a určite túto možnosť skúste využiť. Neberte ju však ako riešenie na všetky svoje problémy. Uvedomte si, že čas, ktorý ostatní strávia tým, že vám s niečím budú pomáhať, je čas, ktorý nebudú môcť tráviť robením svojej práce. Buďte preto k ostatným ohľaduplní a než za nimi prídete s každým najmenším problémom, skúste ho najprv vyriešiť sami, alebo sa pýtať viacerých rôznych ľudí. A samozrejme prejavte vďačnosť komukoľvek, kto vám pomôže.

Neporovnávajte všetko so svojou starou prácou

Je pochopiteľné, že pri mnohých situáciách a veciach máte potrebu ich porovnávať s tým, ako to fungovalo na vašom minulom pracovisku – inzercia práce zadarmo. Snažte sa tomu ale vyhnúť. Keď budete celé dni len hovoriť o tom, čo ste vo svojej minulej práci milovali alebo naopak nenávideli, veľmi si nepomôžete, ba naopak, pravdepodobne na svojich nových kolegov urobíte zlý dojem. Teraz už ste niekde inde, máte pred sebou novú príležitosť, tak ju využite čo najlepšie. Ďalšie rady a tipy nájdete na stránkach pracovného portálu Abecedaprace.sk od spoločnosti 123jobs Media.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články