spot_img

Jarný prerez ovocných stromov

Prerezávať stromy na jar, ale aj v lete či na jeseň, podľa ich druhov, nie je vôbec ľahké. Keď totiž strom prerežeme nevhodným spôsobom, môžeme mu uškodiť natoľko, že náš neznalý zásah neprežije, bude trpieť a uschne. Kedy teda prerezávať ktoré stromy, a ako na túto storočnú činnosť, aby ste vo výsledku nespráskli ruky nad hlavou a nelamentovali?

Ktoré stromy prerezať na jar?

Teraz na jar ešte pred tým, ako začnú stromy pučať, je vhodné prerezať jablone alebo hrušky. Teploty musia byť nad 0 °C. V lete sa môžete pustiť do briez, javorov, ale aj orechov alebo gaštanov. Ovocné stromy na záhrade môžete v lete prestrihať, pokiaľ sa bude jednať napr. o čerešne a slivky.

Pustite sa do prerezávky

Než začnete, pripravte si rebrík, nabrúsené záhradné nožnice, klasickú pílku, teleskopickú pílku s kliešťami, a ak chcete robiť radikálny prerez, tak aj motorovú pílu. Prezrite starostlivo strom a zistite, ktoré vetvy sú uschnuté. Je totiž nutné, aby mal vždy strom aspoň 2/3 živých vetiev. Premyslite potom, ako má vo finále strom vyzerať, zamerajte sa na rozdelenie hlavných vetiev.

Rany po odrezaní vetiev by mali byť menšie ako 7 cm v priemere. Ak sú väčšie, sú náchylné na výtrusy húb. Tenšie vetvy hravo odstránia záhradnícke nožnice, vyššie položené pilou s teleskopickou tyčou.

Záhradnícka pílka odreže silnejšie vetvy. Je dobré vetvu narezať odspodu, potom začať rezať zhora hlbšie, než je podrezanie. Silná vetva vďaka tomu odpadne bez strhnutia kôry. Pahýľ zrežte s ohľadom na šetrný prístup k okoliu rezu. Ten totiž chráni povrch rany pred vznikom škodlivých mikroorganizmov dovnútra stromu.

Zbavte sa vetví poškodených, rastúcich dovnútra k stredu, krížiacich sa, pôsobiacich překážku. Odstránte aj neprirodzene lomené vetvy, tiež nízke vetvy, ktoré vadia pri chôdzi, tie, ktoré zasahujú k telefónnym drôtom alebo odierajú strechu či dom.

Rany zamažte štepárskym voskom či Latexom. Nikdy nerežte viac ako 25% vetiev stromu a vždy len raz za sezónu.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články