spot_img

Prekvapivý nález: V Pensylvánii objavili fľaštičky, ktoré zrejme obsahujú pravé kiahne

Vypratanie mrazničky v centre pre výskum vakcín v Pensylvánii prinieslo nepríjemné prekvapenie. Laboratórny pracovník, ktorý mal upratovanie na starosti, tu objavil niekoľko fľaštičiek, označených ako „Smallpox“, čo znamená, že by mali obsahovať vzorky pravých kiahní. Nález vzbudil veľký poprask. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a úrady už túto záležitosť vyšetrujú. Podľa prvých správ sú tieto fľaštičky uzavreté a neporušené. Zamestnanec, ktorý ich našiel, mal rukavice a rúšku a podľa všetkého nedošlo ku kontaktu s obsahom liekoviek.

Svetová zdravotnícka organizácia WHO v roku 1980 vyhlásila pravé kiahne za oficiálne odstránené. Bol to ohromujúci úspech očkovania. Kiahne mali na svedomí mnoho miliónov mŕtvych, a ešte viac znetvorených jazvami. Pred očkovaním sa každým rokom touto strašnou chorobou nakazilo asi 15 miliónov ľudí, z ktorých asi tretina zomrela.

Vzorky, ktoré nemali existovať
Odvtedy by mali byť všetky svetové kultúry živého vírusu kiahní umiestnené v dvoch laboratóriách s najvyšším stupňom zabezpečenia. Jednu z nich prevádzkuje v USA Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, druhú výskumné centrum Vektor v bývalom Sovietskom zväze. Nikde inde by žiadne vzorky pravých kiahní byť nemali.

Ako je ale vidieť, občas sa nejaké nájdu. V USA to napokon nebolo prvýkrát. V roku 2014 zamestnanci agentúry National Institutes of Health objavili v starom sklade výskumného centra v Bethesde v Marylande šesť fľaštičiek, tiež označených ako kiahne. Dve z nich obsahovali životaschopný vírus. Ani vtedy sa nikto nenakazil. Okolo uchovávania posledných vzoriek kiahní prebieha vášnivá debata. Priaznivci ich zachovania argumentujú výskumom, vývojom vakcín, a tým, že sa kiahne či podobný vírus môžu objaviť úplne nečakane, ako ukazuje aj nový prípad z Pensylvánie.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články