spot_img

V južnom Egypte sa po prudkých búrkach vyrojila záplava nebezpečných škorpiónov

Južnú časť Egypta postihla „biblická“ pohroma. Krajinou sa prehnala nezvyčajne silná búrka, ktorá vyhnala z dier záplavu nebezpečných škorpiónov. Najmenej 500 ľudí skončilo kvôli následkom bodnutia v nemocnici.

V juhoegyptskom guvernoráte Asuán niekoľko dní intenzívne pršalo a padali krúpy. Nezvyčajne silné búrky vyhnali z dier a úkrytov miestnych obyvateľov pustiny, medzi ktorými bolo naozaj veľké množstvo škorpiónov, zrejme rôznych druhov. Vypudení škorpióni hľadali úkryt v ľudských sídlach, kde sa pochopiteľne stretli s ľuďmi.

Výsledkom bolo viac ako 500 ľudí so závažným bodnutím škorpiónom, ktoré si v mnohých prípadoch vyžiadalo hospitalizáciu. Traja z týchto ľudí zomreli. Úrady v guvernoráte Asuán rozoslali vyše tritisíc dávok protijedu, miestnym nemocniciam a ďalším zdravotníckym zariadeniam. Bodnutie škorpiónom nie je nič príjemné, aj keď ho človek prežije. Obvykle ho sprevádza prudká bolesť, potenie, zvracanie, hnačky, horúčky či svalové kŕče.

V Egypte žije asi 31 druhov škorpiónov. Sú medzi nimi aj prudko jedovatí a nebezpeční škorpióni rodu Androctonus, a tiež obávaný škorpión s výrečným menom škorpión najjedovatejší (Leiurus quinquestriatus). Práve títo škorpióni by mohli byť zodpovední za prinajmenšom časť napadnutia v Asuáne.

Na prvý pohľad to vyzerá, akoby Asuán zasiahla jedna z biblických rán. Ako ale uviedol Mahmoud Shaheen, riaditeľ egyptského meteorologického centra Center for Weather Analysis and Forecasts, vysvetlenie spomínanej udalosti je najskôr veľmi moderné. Na extrémnom počasí v Asuáne sa skrátka podieľali klimatické zmeny.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články