spot_img

V Liverpoole ho milujú, ale českí fanúšikovia ho nenávidia. Anglická legenda sa chystá na svoju najťažšiu výzvu

Fanúšikovia Liverpoolu ho zbožňujú, tí českí nenávidia. Stevena Gerrarda v tuzemsku roky brali ako legendu klubu z Anfieldu, po jeho angažmán v Rangers a európskych zápasoch so Slaviou a Spartou, kedy na všetky strany lietali obvinenia z rasizmu, majú ale niekdajšieho anglického stredopolára českí fanúšikovia plné zuby. Teraz má bývalý stredopoliar pred sebou veľkú výzvu: stal sa novým trénerom Aston Villy a jeho dráha kouča v Premier League práve začína.

Dlhoročný kapitán Liverpoolu, spoluhráč Milana Baroša či Vladimíra Šmicera, víťaz Ligy majstrov a jeden z najlepších stredopoliarov posledných dekád. A donedávna aj obľúbená či aspoň uznávaná postava ostrovného futbalu. To už v Česku neplatí. Škótsky Rangers si v našej krajine neurobili dobré meno. Oba strety s pražskými klubmi, ktoré slávny tím v poslednom roku absolvoval, skončili problémom.

O rasistickej kauze okolo obrancu Slavie Kúdelu toho bolo napísané veľa, na jeseň dorazili Skoti znova a reputáciu si absolútne nevylepšili. Z rasizmu tentoraz obvinili malé deti na tribúnach a vyzeralo to, že pozícia najviac nenávideného futbalového tímu v Česku je raz a navždy obsadená. Steven Gerrard ako tréner, ktorý svojimi zvláštnymi komentármi oba incidenty „prisolil“, sa tak pre mnohých fanúšikov stal z idolu pokryteckým hlupákom.

Reakcie sú viac ako výrečné. Stačí sa pozrieť napríklad na twitterový príspevok futbalového podcastu Kontrapresing, kde sa väčšina komentárov o Gerrardovom vymenovaní nesie v štýle „Mal som ich celkom rád. Teraz ale dúfam, že spadnú.“

Celá obrazovka
Obľuba u českých priaznivcov môže byť ale bývalému kapitánovi Liverpoolu jedno. Pre neho je dôležité, aby sa mu angažmán v Aston Ville podaril. Dlhodobo sa o ňom totiž hovorí práve ako o budúcom trénerovi jeho niekdajšieho mužstva. Na Anfielde si na bývalej legendy na lavičke potrpia, funkciu kouča po úspešnej hráčskej kariére obsadil napríklad Kenny Dalglish.

Škótsko nie je meradlo
Gerrard musí najprv v priemernom anglickom klube ukázať, že na to má. Až potom môže prísť predpokladaný posun vyššie. Ten by mohol nastať v roku 2024, pretože Jürgen Klopp dopredu avizoval, že potom v trénerskej funkcii v Liverpoole pokračovať nebude. Legendárna Stevia tak má tri roky na to ukázať, že je prestížna práca hoden.

„Myslím, že je to od neho skvelá voľba,“ komentoval krok bývalého spoluhráča niekdajší stopér a súčasný televízny expert Jamie Carragher. „Verím, že to je zložité, pretože má skvelú šancu vyhrať v Škótsku titul. Zároveň ale nie je v Premier League veľa trénerských miest, ktoré by pre neho boli lepšie,“ myslí si iná liverpoolská ikona.

Ozývajú sa aj skeptické hlasy upozorňujúce na to, že titul a dobré výsledky s Rangers nie sú žiadnym meradlom. Škótska najvyššia súťaž nemá valnú kvalitu a Gerrard v nej v súčasnosti v podstate nemal konkurenciu. Anglická liga, kde si hráča za milióny libier kupujú aj tímy na zostup, je úplne iná káva. Až tam sa ukáže trénerova skutočná kvalita.

Štart do nového angažmánu má bývalý anglický reprezentant viac ako dobrý, v sobotu porazil doma Brighton 2:0. Ak budú ďalšie výhry nasledovať a tím z Birminghamu vďaka Gerrardovi skončí na popredných miestach tabuľky, špekulácie o kresle v Liverpoole začnú narastať. U českých fanúšikov by mu ale pravdepodobne nepomohlo, ani keby s priemerným tímom vyhral titul.


Futbal je jeden z najobľúbenejších športov, máme pre tento šport v ponuke veľa futbalového vybavenia.


Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články