spot_img

Zadané pre milovníkov technológií: Objavte kúzlo dronov

Dron predstavuje zaujímavú technologickú novinku posledných rokov. Uvažujete aj vy o tom, že by ste si ho zaobstarali? Čo musíte pred nákupom zohľadniť?

Základné rozdelenie dronov

Dron je bezpilotné lietadlo, ktoré môže slúžiť jednak pre fotografovanie, súťaže v lietaní, ale aj čisto pre hobby použitie. A to nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Avšak pozor, zábava s dronom má svoje limity.

Povolenie pre neho nepotrebujete iba za predpokladu, že zariadenie splní konkrétne podmienky. Splniť tak musíte to, že má menej ako 250 g a zároveň nie je vybavené kamerou alebo iným senzorom schopným akokoľvek zachytávať osobné údaje, prípadne ide o hračku.

Prakticky najdôležitejším parametrom konkrétneho dronu je predovšetkým počet vrtulí. Podľa ich počtu sa dostupné zariadenia delia na:

  • trikoptéry
  • kvadrokoptéry
  • hexakoptéry
  • oktakoptéry

Najčastejšie sa stretnete s dronom, ktorý má vrtule štyri. Ide o dobrý kompromis medzi stabilitou a manévrovateľnosťou. Väčší počet vrtulí zaisťuje vysokú stabilitu a dostatočný výkon, s oktakoptérami sa už ale zle manipuluje a určené sú hlavne profesionálom.

Aké ďalšie parametre zohľadniť pri výbere dronu

Pri výbere dronu je potom nutné zohľadniť aj ďalšie požadované parametre. Ide najmä o:

  • rozlíšenie kamery
  • dostupná stabilizácia
  • dĺžka letu a kapacita batérie
  • rýchlosť dronu
  • hmotnosť a nosnosť

Hmotnosť sa prejavuje mrštnosťou letu. Pri väčšine bežných prevedení je to okolo 0,5 až 1,5 kg. S hmotnosťou súvisí aj nosnosť, ktorá je ďalej dôležitá pre umiestnenie kamery. Väčšie drony so štyrmi motormi unesú záťaž cca 1 kg.

Drony bez kamery sú práve prípadom nevyžadujúcim registráciu. Ak sa rozhodneme pre integrovanú kameru, mala by splniť požadované rozlíšenie, a to minimálne Full HD alebo najlepšie 4K. Pokročilé drony potom majú kameru umiestnenú na viacosovom stabilizátore (gimbale).

Rýchlosť je parametrom, ktorý často nie je uvedený. Možno ale povedať, že výkonný model ponúkne asi 60 km/h, tie najlepšie až 100 km/h.

Maximálna doba letu súvisí s batériou. Väčšinou je to niekoľko minút, minimom by malo byť aspoň 10 minút. Pri modeloch s vymeniteľnou batériou ale môžeme dosiahnuť až hodinu prevádzky.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články