spot_img

Tepelné mosty a úniky tepla: Zbavte sa ich čím skôr a ušetrite

Čo sa dozviete?

  • Čo sú to tepelné mosty
  • Kde a ako najčastejšie vznikajú tepelné mosty
  • Ako nájsť miesta úniku tepla
  • Akým spôsobom sa zbaviť tepelných mostov

Tepelné mosty

Prečo by vám malo teplo unikať von oknom či cez zle zateplené steny? Ak aj vy riešite otázku úspory energie, určite by ste si mali dať pozor na tepelné mosty. Tepelný most je miesto stavby, cez ktoré dochádza k výraznejšiemu úniku tepla v porovnaní s inými časťami stavby. Tepelné mosty najčastejšie vznikajú na hranici vertikálnych a horizontálnych častí budovy, inak povedané na mieste stretu steny a podlahy, alebo steny a stropu. Tepelné mosty však môžu vzniknúť aj pri obvode okenných rámov či dverí. Za vznik tepelných mostov však môže i nesprávne aplikovaná tepelná izolácia.

Určite premýšľate nad tým, ako zistiť, či máte doma tepelné mosty. V takom prípade odporúčame pozrieť sa na stavbu pomocou termálnej kamery. Tá vám ukáže, kadiaľ vám teplo z domu uniká.

Ako zabrániť  zbytočnému úniku tepla

Ak zistíte, že je príčinou vzniku tepelných mostov chýbajúca alebo nedostatočná izolácia, určite neváhajte a stavbu na potrebných miestach zateplite. Jeden z variantov, čím zatepliť váš dom sú takzvané PUR panely alebo PIR dosky. Tieto sendvičové panely sú vhodné na zateplenie stien, rovných a šikmých striech či podláh, ale i stropov a stropov pivnice. PIR dosky sú vyrobené z polyisokyanurátu, vďaka ktorému majú vysoký tepelný odpor pri nižšej hrúbke.

Pri stretoch strechy a obvodových stien je nutné realizovať zateplenie strešnej plochy. Ak je strecha odizolovaná odborníkmi a kvalitnými materiálmi, nemali by vám tepelné mosty robiť vrásky na čele.

Pri oknách sa ubezpečte, že je správne odizolované a utesnené.  Pozor by ste si mali dať predovšetkým na priestory pod a nad parapetom. Okrem toho môžete zatepliť i vonkajšie ostenie okien.

Ak máte podozrenie, že vám teplo z domu uniká a chcete znížiť výdavky za energie, venujte dostatočnú pozornosť tepelným mostom a ich odstráneniu. Investícia do zateplenia sa vám vráti v podobe nižších účtov za energie.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články