spot_img

Čo je to šokové chladenie a mrazenie a kde ho využiť?

Čo sa dozviete?

  • Čo je to šokové chladenie 
  • Ako funguje technológia šokového chladenia
  • Kde všade sa dá využiť šokové chladenie
  • Aké výhody ponúka šokové chladenie

Šokové chladenie

Chladenie a mrazenie potravín dokáže výrazne predĺžiť ich životnosť. Vedeli ste ale, že okrem klasických chladničiek, mrazničiek či chladiacich boxov, existuje aj takzvané šokové chladenie? Chladiace boxy sa najčastejšie používajú na chladenie potravín pri požadovanej plusovej či mínusovej teplote. Pri šokovom chladení ale hovoríme o prudkom znížení teploty potravín. Po príprave sa jedlo nenechá chladnúť pomaly, ale v krátkom čase sa zníži jeho teplota v jadre až na +3°C či -18°C. Ak sa pýtate prečo, odpoveď je jednoduchá. Pri teplotách od +10°C až +65°C vzniká riziko množenia baktérií, ktoré sa v jedle bežne nachádzajú, no vo veľkom množstve môžu byť pre konzumenta nebezpečnými. Účinným spôsobom ako predísť kontaminácii je práve technológia šokového chladenia.

Šokové chladenie či mrazenie predchádza množeniu týchto baktérií práve tým, že behom krátkeho časového úseku dochádza k výraznému schladeniu potravín. Tým pádom je výrazne znemožnené baktériám, aby sa v jedle a potravinách množili. Najdôležitejším faktorom pri šokovom chladení a mrazení je preto čas, ktorý je výrazne kratší ako pri bežnom chladiacom procese. 

Kde ho využiť?

Šokové chladenie môže byť vhodným doplnkom chladiacich boxov či vitrín v rôznych typoch prevádzok. Chladiace zariadenia, určené na šokové chladenie, sú užitočné všade tam, kde sa pracuje s potravinami. Svoje využitie nájdu napríklad v reštauráciách, pekárňach, mäsovýrobe, pri výrobe cestovín či zmrzliny a iných zariadeniach, kde sa dbá na zachovanie kvality a čerstvosti pripravovaných jedál.

Ako sme spomínali vyššie, pri šokovom mrazení je možné dosiahnuť teplotu v jadre až -18°C. Pri výkonnom chladení s teplotou približne -40°C sa navyše zamedzí makro-kryštalizácii a jedlo si zanechá svoje pôvodné vlastnosti. Po následnom rozmrazení sa nemusíte obávať straty textúry, chute či vody.

Výhody šokové chladenia a mrazenia

  • Zvýšenie hygieny pri práci s potravinami
  • Eliminácia rizika kontaminácie
  • Úspora času
  • Zvýšenie efektivity práce
  • Uchovanie vysokej kvality jedál bez straty pôvodných vlastností
  • Zamedzenie makro-kryštalizácii

V prospech šokového chladenia hovorí hneď niekoľko faktorov. Ak chcete, aby vaše jedlá vydržali dlhšie a nestratili nič zo svojich pôvodných vlastností, je šokové chladenie a mrazenie technológiou tá správna voľba.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články