spot_img

Konečne na orbite: Startup Astra na štvrtýkrát uspel s letom na obežnú dráhu

Pokiaľ ide o lety na orbite, v dnešnej dobe sa pozornosť verejnosti upiera aj na sympatické štartupy, ktoré vyvíjajú menšie nosné rakety pre lacnejšie vynášanie nákladu na obežnú dráhu. Jedným z nich je americký startup Astra, založený v roku 2016, ktorý sa snaží získať podstatnú časť trhu s vynášaním malých satelitov. Veľkou výhodou Astry je veľká flexibilita ich štartovacieho zariadenia. Je možné ho celé presúvať iba v niekoľkých štandardných kontajneroch.

Startup spolupracuje s NASA a taktiež sa im už podarilo zohnať niekoľko zaujímavých zákazníkov. Je medzi nimi napríklad americká spoločnosť Planet, ktorá momentálne prevádzkuje najväčšiu flotilu satelitov na pozorovanie Zeme. Ďalším nevyhnutným krokom v plánoch Astry bol úspešný let na obežnú dráhu. Ukázalo sa ale, že to nebude také ľahké.

Tri neúspechy za sebou
Prvýkrát sa o to Astra pokúsila v septembri 2020. Let rakety ale skončil čoskoro po štarte, kvôli problémom s navádzacím systémom. O tri mesiace neskôr sa pri druhom pokuse raketa síce dostala do vesmíru, ale došlo ju palivo, len niekoľko sekúnd pred tým, než dosiahla potrebnú orbitálnu rýchlosť. Tretí pokus Astry tento rok v auguste im priniesol nechcenú celosvetovú popularitu, keď sa nosná raketa najprv vydala na cestu nie nahor, ale vodorovným smerom, a let bol po pár minútach zrušený.

Na štvrtýkrát sa Astra konečne dočkala. Rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch sa 13-metrová raketa, označená ako LV0007, vzniesla z amerického kozmodrómu Pacific Spaceport Complex na ostrove Kodiak na Aljaške. Išlo o testovací let na účely americkej armády, so simulovaným nákladom. Po 9 minútach letu sa náklad misie úspešne dostal na obežnú dráhu vo výške 500 kilometrov. Pre Astru ide o veľký úspech, na ktorý by radi čoskoro nadviazali ďalšími letmi na orbitu.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články