spot_img

Muži v ohni: Ako prekonať syndróm vyhorenia v práci a v živote

Cítite sa v práci unavení, podráždení a bez motivácie? Máte pocit, že ste neustále pod tlakom podávať výkony a nič nestíhate? Možno trpíte syndrómom vyhorenia, bežným problémom mužov, ktorí pracujú dlhé hodiny a vyrovnávajú sa s vysokou úrovňou stresu.

Ale nebojte sa, existujú spôsoby, ako včas rozpoznať vyhorenie, vyliečiť sa z neho a predchádzať mu. V tomto článku sa pozrieme na detaily syndrómu vyhorenia u mužov a na to, ako sa k nemu postaviť.

zdroj: www.unsplash.com

Čo je syndróm vyhorenia?

Vyhorenie je stav emocionálneho, fyzického a duševného vyčerpania spôsobený dlhotrvajúcimi obdobiami stresu. Muži, ktorí pracujú vo náročných, stresujúcich zamestnaniach, ako je zdravotníctvo, právo a financie, sú obzvlášť náchylní na syndróm vyhorenia v dôsledku dlhých hodín a intenzívnych požiadaviek ich práce. 

Syndróm vyhorenia príznaky

Príznaky syndrómu vyhorenia sa môžu líšiť od človeka k človeku, u niekoho sa môže vyskytovať zopár a u niekoho všetky, v rôznej závažnosti a intenzite. Niektoré bežné syndróm vyhorenia príznaky zahŕňajú:

  • chronická únava
  • nedostatok motivácie
  • podráždenosť
  • ťažkosti so sústredením
  • pocity odlúčenia
  • znížený výkon v práci

Ak pociťujete niektorý z týchto príznakov, je dôležité vyhľadať pomoc a zmeniť svoju prácu a životný štýl, aby ste predišli zhoršeniu syndrómu vyhorenia.

Uzdravenie z vyhorenia

Zotaviť sa z syndrómu vyhorenia si vyžaduje čas a úsilie, ale je to možné so správnym prístupom. Tu je niekoľko stratégií, ktoré vám môžu pomôcť, ak je pre vás nevyhnutná liečba syndrómu vyhorenia. 

Urobte si prestávku: Doprajte si čas na odpočinok a načerpanie nových síl. Môže to znamenať vziať si dovolenku, skrátiť pracovný čas, pracovať jeden deň v týždni z domu, alebo si jednoducho vziať deň voľna. 

Vyhľadajte podporu: Porozprávajte sa s dôveryhodným priateľom, kolegom, členom rodiny alebo odborníkom na duševné zdravie. Môže byť užitočné podeliť sa o svoje pocity s niekým, kto tomu rozumie. Určite máte vo svojom okolí niekoho, kto sa už so syndrómom vyhorenia stretol a už aj samotné zdieľanie vie v náročnej situácii výrazne pomôcť.

Praktizujte starostlivosť o seba: Zamerajte sa na aktivity, ktoré podporujú relaxáciu a pohodu, ako je cvičenie, meditácia alebo koníčky, ktoré máte radi. Starostlivosť o seba môže mať rôzne podoby. Môže vyzerať ako odmietanie nadčasov, striktné oddelenie pracovného času a voľna, alebo aj dôsledné plánovanie si voľného času. Ak máte pocit, že vám cesta do práce, samotná práca a povinnosti po práci – ako napríklad nákupy – zaberajú takmer celý deň, existujú rôzne triky, ako sa s tým vysporiadať. Môžete skúsiť vymeniť auto za MHD a počas cesty do práce počúvať obľúbený podcast, alebo sa začítať do zaujímavej knižky

Čo sa nákupov po práci týka, pred odchodom si skúste nájsť pár minút, prelistovať si ponuku akčných letákov, akým je napríklad akčný leták Tesco a naplánujte si presne, čo potrebujete a chcete kúpiť. Nakupovaním tak strávite oveľa menej času. 

Ďalšou možnosťou je napríklad nakupovanie online

Ako predísť vyhoreniu? 

Prevencia syndrómu vyhorenia si vyžaduje zmeny v práci a životnom štýle, aby ste znížili úroveň stresu. Vytváranie nových zvykov si síce vyžaduje úsilie a čas, ale určite to neoľutujete. Tu je niekoľko tipov, ktoré treba mať na pamäti pri prevencii syndrómu vyhorenia:

Stanovte si hranice: Naučte sa povedať nie nadmerným pracovným nárokom a stanovte si limity pre svoju pracovnú záťaž. Nepreberajte prácu kolegov len preto, že vy to budete mať rýchlejšie hotové. Treba mať na pamäti, že robenie láskavostí a ústupkov voči kolegom a zamestnávateľovi nie sú považované za samozrejmosť, aj keď sa to tak niekedy môže zdať. 

Uprednostňujte starostlivosť o seba: Skúste pohľadať čas na aktivity, ktoré podporujú relaxáciu a pohodu. Nájdite si záľuby a okruh známych mimo svoje pracovisko. Existuje množstvo ľudí, ktorí kvôli pracovnému vyřaženiu nemajú záľuby, ktoré by ich mohli napĺňať a dobíjať pozitívnou energiou. Možností je mnoho – či už je to šport, literatúra, alebo sa napríklad začnete venovať takzvanej mixológii – čo je doslova umenie miešaných drinkov, mať záľubu vám pomôže vyvarovať sa stresu a vyhoreniu. Náradie nevyhnutné k tej ktorej záľube si opäť môžete vyhliadnuť na internete a ušetriť tak čas. Na portáloch, ako je napríklad MrOferto nájdete akčné letáky obchodných reťazcov pod jednou strechou. Medzi nimi aj akčný Billa leták, kde sa dajú nakúpiť potrebné prísady do miešaných nápojov, ak ste sa náhodou rozhodli stať sa voľnočasovým mixológom. 

Hľadajte rovnováhu: Usilujte sa o zdravú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom stanovením realistických cieľov a efektívnym riadením a plánovaním svojho času.

Výskumy naznačujú, že syndróm vyhorenia je bežným problémom medzi mužmi vo vysokotlakových zamestnaniach a určite sa zaň netreba hanbiť. Je ale dôležité včas rozpoznať príznaky a prijať opatrenia, aby ste tomu zabránili. Tým, že sa o seba budete starať a urobíte zmeny vo svojej práci a životnom štýle, môžete prekonať syndróm vyhorenia a dosiahnuť zdravší a vyrovnanejší život.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články