spot_img

Najbohatší klub sveta na pokraji zostupu. Zachráni ho zázračný tréner?

Majú toľko peňazí, že ich nemôžu nikdy minúť. Disponujú majetkom, za ktorý si môžu kúpiť všetky superhviezdy futbalového sveta. Čoskoro by chceli vyhrať Premier League. Najskôr z nej však nesmú spadnúť. Z Newcastlu sa pred mesiacom stal najbohatší klub planéty, teraz ale riešia úplne iné starosti. Ambiciózny tím je zrelý na zostup do nižších poschodí, odvrátiť hanbu má kouč Eddie Howe.

Pred pár týždňami sa z Newcastlu behom chvíle stal najbohatší futbalový klub na svete. Od pôvodného vlastníka Mikea Ashleyho slávny celok kúpilo konzorcium zo Saudskej Arábie, ktorého majetok je zhruba štrnásťkrát väčší ako majetok majiteľov Manchestru City. Preložené do ľudskosti: doteraz podpriemerný anglický tím má teraz k dispozícii v podstate neobmedzené prostriedky a môže si kúpiť čokoľvek a kohokoľvek.

Z logiky veci sa tak klub bude chcieť čo najskôr zapojiť do boja o najprestížnejšie trofeje a prvenstvo v Premier League či Lige majstrov. Jeho prostriedky budú také obrie, že iné ako najvyššie ambície nedávajú zmysel. Či chceme alebo nie, sme svedkami stvorenia nového futbalového giganta.

Než ale fanúšikovia začnú vidieť Straky s pohármi nad hlavou, treba sa v najvyššej ostrovnej súťaži vôbec zachrániť. Momentálne to totiž s Newcastlom nevyzerá najlepšie. Klub je v tabuľke po jedenástich odohraných kolách na predposlednom mieste, ako jediný tím v súťaži ešte ani raz nevyhral a na prvé nezostupové miesto stráca už päť bodov. Treba urýchlene zabrať, inak bude klub utrácať astronomické sumy ako mužstvo z druhej ligy.

Zázrak z Bournemouth
Nové vedenie preto angažovalo čerstvú silu na trénerskú lavičku. Voľba však nepadla na žiadnu z trénerských celebrít, ale na štyridsaťtriročného Eddieho Howea. Ten takmer celú kariéru kouča doteraz spojil s Bournemouthom, s ktorým dokázal nevídané veci. Niekdajšieho futbalového trpaslíka preberal v League Two, až vo štvrtej najvyššej lige. Postupne ho ale dotiahol až do Premier League, kde ho dlhých päť sezón držal – napriek tomu, že išlo zázemím aj ekonomicky o jeden z najslabších celkov, čo kedy najlepšiu ligu sveta hrali.

Teraz prichádza s jasným cieľom: Zachrániť Newcastle. „Mal som z toho dobrý pocit. Tradícia klubu je obrovská a ambície nových majiteľov lákavé. Bola to pre mňa výborná voľba,“ usmieval sa Howe na prvej tlačovej konferencii. „Samozrejme náš krátkodobý cieľ je jednoduchý – posunúť sa tabuľkou vyššie a udržať ligu. Situácia v tabuľke teraz nie je dobrá,“ uvedomuje si nový tréner.

Súčasťou nejednej futbalovej diskusie je teraz debata, či je bournemouthská legenda pre Straky tou pravou voľbou. Niet pochýb o tom, že ide o kvalitného kouča, ktorý dokáže vybudovať projekt a rozvíjať mladých hráčov. Zároveň ide ale o ofenzívneho trénera av zápasoch jeho tímov nie je o bránky núdze. Ak Bournemouth pod Howeovým vedením niečo nebol, potom defenzívne zodpovedný celok.

Kluby, ktoré bojujú o holé prežitie medzi elitou, pritom väčšinou vsádzajú na konzervatívnejších, opatrnejšie hrajúcich koučov, ktorí sa spoliehajú na „nulu vzadu“ a chudé výhry. Podarí sa anglickému koučovi zachrániť Newcastle v Premier League aj s týmto prístupom? Alebo počas trénerskej pauzy svoju filozofiu prehodnotil? Dozvieme sa už počas nasledujúcich týždňov a mesiacov.


Všetko pre vaše športové aktivity nájdete na sportli.sk, ktorý sa špecializuje iba na športový sortiment.


Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články