spot_img

Panely z minerálnej vlny: Aké je ich využitie?

Čo sú panely z minerálnej vlny?

Minerálna vlna je materiál, ktorý tvoria anorganické vlákna prírodného alebo syntetického pôvodu. Do prírodného minerálneho vlákna, ktoré sa získava z tavenej kameniny ako vápenec či dolomit, sa pridávajú aj iné recyklované suroviny. V tomto prípade môže ísť o sklo alebo koks.

Minerálna vlna predstavuje izolačné jadro panelov, ktoré okrem nej tvorí aj kovové opláštenie z pozinkovaných plechov. Takéto sendvičové panely nachádzajú využitie najčastejšie ako stenové panely. Inými slovami sú používané predovšetkým na fasády budov.

V čom sa líšia od PUR panelov?

Aký je ale rozdiel medzi panelmi z minerálnej vlny a PUR  alebo PIR panelmi. PUR panely tvorí jadro z polyuretánovej peny, zatiaľ čo PIR panely polyizokyanurátová pena. Rozdielom je preto zloženie izolačnej vrstvy jednotlivých druhov sendvičových panelov.

PUR a PIR panely nachádzajú uplatnenie pri rôznych konštrukciách a stavbách. Kedy teda siahnuť po paneloch z minerálnej vlny? Tento typ panelov má v porovnaní s prvými dvoma nižšie termoizolačné schopnosti. Aby plnil rovnakú funkciu, je jeho hrúbka zvyčajne väčšia ako pri PUR či PIR paneloch. Použiť ich ale môžete na fasády, pri ktorých nie ste obmedzení hrúbkou izolácie. Na vnútorné steny sú vhodnejším variantom PIR panely.

Ochrana proti ohňu

Jednou z najdôležitejších vlastností panelov z minerálov je ich odolnosť voči ohňu. Tento materiál dokáže odolať žiaru ohňa aj niekoľko hodín. Aj preto sú ideálnou voľbou pri zateplení logistických centier, skladov a podobne. V neposlednom rade sú panely z minerálnej vlny cenovo dostupné.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články