spot_img

Počet závažných trestných činov v torontskej verejnej doprave neustále rastie, no týka sa vlna násilia len Toronta? Nie je to celonárodný problém?

V súvislosti s množstvom násilných (a často náhodných) útokov sa začiatkom roka 2023 spustila ostrá kontrola torontského systému verejnej dopravy. Keďže mesto bolo otrasené a ľudia mali pocit neistoty, popri štandardných bezpečnostných opatreniach zaviedli úradníci aj mnoho nových a silnejších v snahe zredukovať násilie. Nové dáta však naznačujú, že tieto iniciatívy sotva prispeli k zníženiu kriminality vo verejnej doprave, lebo počet incidentov stúpa a dôvera verejnosti klesá.

Odborníci sa vyjadrili, že podľa nich neexistuje len jediná príčina či jednoduché riešenie nárastu násilia v hromadnej doprave, a niektorí naznačujú, že incidenty sú dôsledkom širších spoločenských problémov, ako sú duševné zdravie, závislosti, bezdomovectvo a vyľudňovanie centier miest. Nielen Toronto trpí nárastom násilia, podobne sú na tom aj ďalšie menšie mestá v Kanade vrátane Edmontonu a Winnipegu. Už roky sa potýkajú s poklesom verejnej bezpečnosti, čo je skutočne celoštátny fenomén.

Premiér Justin Trudeau sa k tejto téme vyjadril začiatkom roka a uviedol, že riešenie problému je v kompetencii miest a provincií, ale snažil sa ubezpečiť krajinu, že aj on mu venuje pozornosť. Vyhlásil, že federálna vláda v prípade potreby „bezpochyby zasiahne“ a ďalej uviedol, že sú pri riešení krízy ochotní spolupracovať s provinciami a obcami.

Jednou z teórií je, že nárast násilia môže byť následkom pandémie, počas ktorej bolo prepustených viac ako 12 % platenej kanadskej pracovnej sily. Ľudia s duševnými problémami boli vystavení dlhodobej fyzickej a sociálnej izolácii, útulky znížili počet dostupných lôžok a od Viktórie po Halifax sa rozrástli tábory bezdomovcov pod holým nebom.

Pretrvávajú aj obavy, že pandémia by mohla súvisieť aj s vyššou mierou závislosti vrátane zneužívania návykových látok a zvýšeného rizika problémového hrania hazardných hier. Hazardné hry sú v Kanade bežné a hoci väčšina ľudí ich hrá bez problémov, nezamestnanosť môže byť rizikovým faktorom. Je to síce regulované odvetvie a mnohé online kasína dnes už poskytujú viac informácií o tom, ako bezpečne hrať na renomovaných stránkach, stále je tu obava, že by hranie mohlo prispieť k zhoršeniu už aj tak nestabilného duševného zdravia.

Závislosť a duševné zdravie sú úzko prepojené, pričom štatistiky Centra pre závislosti a duševné zdravie so sídlom v Toronte naznačujú, že u ľudí s duševnou chorobou je dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že budú trpieť závislosťou, a že u závislých osôb môže byť až trikrát vyššia pravdepodobnosť, že sa im vyvinie duševná choroba. A keďže polícia a predstavitelia mestskej správy v Toronte uvádzajú, že väčšinu náhodných útokov páchajú ľudia trpiaci duševnými chorobami, je ľahké pochopiť, prečo sa tento nárast násilia spája s krízou duševného zdravia.

V Edmontone sa tiež zhoršila bezpečnostná situácia a rieši sa v súvislosti s bezdomovectvom, duševným zdravím a závislosťou. V centre Edmontonu sa nezriedka stáva, že niekto tehlou rozbije výklady obchodov a napáda chodcov, dokonca sa vyskytli prípady zabitia. Začiatkom roka mesto nasadilo provinčnú políciu na posilnenie hliadok v centre mesta, no situácia verejnej bezpečnosti ostáva znepokojujúca.

Nie je to nič mimoriadne, s podobnými problémami sa potýka aj Winnipeg. Mesto je síce známe ako „kultúrna kolíska Kanady“, ale zároveň má jednu z najvyšších mier vrážd v krajine, pričom za posledných päť rokov sa počet prípadov ozbrojeného násilia zvýšil o 27 %.

V súvislosti s rastúcim násilím v Toronte, ktoré sa dostáva na titulné stránky novín, sa objavujú názory, že v skutočnosti nejde o nedávny nárast kriminality, ale že úroveň kriminality v dopravnom systéme aj inde rastie už roky. Hoci sa veľká časť viny pripisuje duševnému zdraviu, niektorí za nárastom násilia vidia zložitejšiu spleť problémov, od chudoby a organizovaného zločinu až po opiátovú krízu, ktorá so sebou priniesla závislosti a nedostatok sociálnej súdržnosti.

Mnohé kanadské mestá zažívajú nejakú verziu tejto vlny kriminality, nedávny prieskum ukázal, že tento problém sa rýchlo stal pre Kanaďanov najvyššou prioritou. A keďže zatiaľ neexistuje žiadne riešenie, možno bude musieť zasiahnuť federálna vláda.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články