spot_img

V Singapure jazdí autonómny elektrický autobus od Volva

Mestská doprava sa najskôr stane doménou robotických elektrických vozidiel

Vodiči autobusov by sa najskôr už mali báť o prácu. Švédska automobilka Volvo v spolupráci so singapurskou technikou Nanyang Technological University už v uliciach Singapure testuje prvý autonómny autobus klasickej veľkosti na elektrický pohon. Zatiaľ ide všetko dobre, takže je zrejme iba otázkou času, kedy sa robotické autobusy objavia po celom svete.

Volvo nie je v oblasti autonómnych vozidiel žiadnym nováčikom. Už testovali automobily v Číne, nákladiaky v nórskych baniach aj na brazílskych plantážach cukrovej trstiny, a vyvíjajú nákladiaky, ktoré už vôbec nemajú kabínu pre ľudských vodičov. Volvo 7900 je prvým veľkým autonómnym autobusom nielen pre Volvo, ale na celom svete.

TIP: T-log je prvým autonómnym, elektrickým a terénnym nákladiakom

Elektricky poháňaný autobus má 36 sedadiel pre pasažierov a celkovú prepravnú kapacitu 80 osôb. Podľa svojich tvorcov tento autonómny dopravný prostriedok spotrebuje o 80 percent menej energie, než jeho dieselový náprotivok s ľudským vodičom rovnakej veľkosti. To je samozrejme citeľná úspora, ktorá bude autobusových prepravcov veľmi zaujímať. Ako je v podobných prípadoch obvyklé, revolučný autobus má k dispozícii zostavu pokročilých senzorov, vrátane LiDARu a satelitnej navigácie. Volvo 7900 zatiaľ jazdí v kampuse univerzity, budúci test už bude priamo v mestskej premávke.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články