Aký je rozdiel medzi sponkovačkou a klincovačkou? Čím je tento nástroj poháňaný? Koľko klincov dokáže zatĺcť plynová klincovačka? Aká je ich cena? A kde všade dokážete klincovačku a sponkovačku využiť? Aj na tieto otázky nájdete odpovede v ďalších riadkoch.
Aký je rozdiel medzi klincovačkou a sponkovačkou?
Klincovačka alebo sponkovačka – aký je medzi nimi rozdiel? Ľudovo sa tento nástroj volá tiež nastreľovacia pištol a podľa typu dokáže nastreľovať sponky alebo klince. Sponky pokryjú dlhšiu plochu spoja, klince iba jeden bod. Niektoré z týchto zariadení však dokážu nastreľovať aj klince, aj sponky. Záleží len na rozhodnutí majstra, ktorý spojovací materiál sa rozhodne práve použiť.
Na trhu nájdeme hneď viacero druhov klincovačiek a sponkovačiek a tomu zodpovedá aj cena a možnosti. Cena najlacnejších nastreľovacích pištolí sa pohybuje na úrovni 10 eur, ide o ručné nástroje, do ktorých môžete vložiť aj klince i spony.
Najkvalitnejšie sponkovačky či klincovačky môžu stáť aj niekoľko stoviek eur, ako napríklad plynová klincovačka EXTOL PREMIUM 80J za približne 400 eur, ktorá je poháňaná kompaktnou plynovou kartušou s výdržou viac ako 1200 klincov. Zvykne sa používať pri stavaní krovov či pri iných výškových prácach, výhodou je nízka hlučnosť a jednoduchá manipulácia.
Na čo si dať pozor pri výbere klincovačky/sponkovačky?
Pri výbere optimálnej klincovačky alebo sponkovačky zohľadnite vždy vaše potreby. Ako často ju budem používať? Ide o jednorázové použitie, alebo je to nástroj, ktorý využijem každý deň? Aké veľké sponky/klince chcem, aby dokázala pištoľ vystreliť? Chcem ručnú, elektrickú, vzduchovú, akumulátorovú či plynovú nastreľovaciu pištoľ? Aký materiál chcem spájať? Bude to iba textília na drevo alebo drevo na drevo?
Keď si odpoviete na tieto otázky, výber klincovačiek/sponkovačiek sa vám zúži na niekoľko konkrétnych modelov. Ďalej môžete ešte zohľadniť ergonómiu nástroja: ako sa vám bude držať v ruke? Disponuje LED diódou na posvietenie? Či dokonca diódami indikujúcimi počet zostávajúcich klincov/sponiek? Tiež sa oplatí staviť na overeného výrobcu, ako je EXTOL CRAFT či EXTOL PREMIUM.
Na čo všetko klincovačky/sponkovačky využijete?
Klincovačky a sponkovačky nájdu využitie v každej dielni i domácnosti. Niekde občas, inde denne. Na čo všetko tento nástroj dokážete využiť? Napríklad sponkovačky sa veľmi často používajú v čalúnnictve – rýchlo a ľahko dokážu totiž pripevniť textíliu ku drevenej konštrukciu. Svoje využitie však nájdu tiež pri spájaní kartónu alebo pri pripevňovaní fólií a izolácií.
A čo klincovačky? Vo všeobecnosti môžeme povedať, že ich využitie prináša ešte viac možností ako pri sponkovačkách. Od stavania drevených konštrukcií cez pripevňovanie strešnej krytiny na altánok až po pripevnenie podlahových líšt. Využijete ich nielen ako hobby majster, ale svoje kvality ukážu tiež medzi stolármi alebo pokrývačmi.